AJANSLAR

Manken Ajansları

Ajanslar deyilince insanın aklına bir çok sektör gelmektedir. Manken ajansları, reklam ajansları, haber ajansları, acentalar ve daha bir çok sektör. Özellikle belirtmeliyizki internet üzerinde yapılan aramalarda bazı kullanıcılar doğrudan ajanslar diye arama yapıp, kendisiyle alakası olmayan ajans türleriyle iletişime geçmektedir. Bu nedenle ajanslar kelimesi yerine hangi sektöre ait bir ajans arıyorsanız onu belirtmeniz hem sizin hemde karşı taraf için kolaylık olacaktır. Mankenlik başvurusu yapam model adayı arkdaşlarda aynı şekilde ajanslar yerine, ajanslara başvuru veya mankenlik başvurusu şeklinde arama yapmalarında fayda vardır.

Tüm Çekimler ve Modelerimiz için Instagram @aktuel.ajans hesabını takip edebilirsiniz.

Manken ajansı

Manken ajansı sadece defile organizasyonları için model temin eden ajanslardır. Aktüel model ajansıda kadrosunda bulunan mankenler ile bu hizmeti en iyi şekilde vermektedir. Manken ajans kadrosuna girerek bu tür defile organizasyonlarına katıla bilmek için öncelikle mankenlik eğitim almanız gerekmektedir. Mankenlik fotomodellik gibi zaaman içerisinde tecrübe ile pekiştirilsede, başlangış zürecinde eğitim almak şarttır. Bir çok manken ajansı bu kriterlre dikkat etmedikleri için sektörde kalifiye olmayan ve sektörü baltalayan bir çok manken mevcuttur. Fakat belirli bir çizgiye gelmiş hiç bir manken ajansı bu modeller ile çalışmayı tercih etmemektedirler.

Mankenlik ajansına nasıl başvuru yapabilirim

Bilindik bir manken ajansı günde ortalama 200 ün üzerinde başvuru alır. Bu başvurulardan bazen bir iki kişi bazende hiç kimse kadroya dahil edilmez. Elemelerin büyük çoğunlupu fiziki özelleklerden kaynaklanmaktadır. Manken olabilmeniz için öncelikle bayanlar için 175, erkekler için 185 boy kriteri vardır. Fiziki özellikler ve yüz güzelliğide olmazsa olmazdır. Bu iki kritere sahip olan kişilerin üzüerine düşen ise iyi bir başvuru formu oluşturmaktır. İyi ve dikkat çekici bir mankenlik başvurusu kaliteli fotoğraflar ile oluşturula bilir ancak. Kesinlikle evde sokakta arkadaşlarınızla çekilmiş basit fotoğraflar göndermemelisiniz. En azından kaliteli olan ajanslara kesinlikle iyi çekilmiş fotoğraflar ve tecrübe edindiğiniz portfolyo ile başvuru yapmalısınız.

İstanbul manken ajansları

Ülkemizde sektörlerden dolayı bir çok manken ajansı istanbulda bulunmaktadır. Aktüel manken ajansı büyüyen ilesi ile izmirdede bir şube açmıştır. İstanbulda bulunan manken ajansları Türkiyede yer alan köklü ajanslardır. Aktüel istanbul manken ajansı şehir dışından kesinlikle başvuru kabul etmemektedir.

Fotomodel ajansları

Fotomodel ajansları manken ajasları ile her ne kadar aynıymış gibi görünsede defile ve benzeri organizasyonlara hizmet etmez. Katalog ve benzeri fotoğraf çekimleri için manken temin eden fotomodel ajansları kadrosuda değişim göstermektedir. Manken ajanslarına göre taha soft kurallara sahip olan fotomodel ajansları, model boy sınırlamaları daha düşüktür. Bayan fotomodeller için minimum 170, erkek modeller için ise 185 boy gözetmektedir. Bunların yanısıra daha kısa boylu olan modelleri konu mankeni olarakta kullnamaktadırlar. Fotomodellikte mankenlik gibi tecrübe ister fakat eğitimi şart koşmaz, zaman içerisinde yapılan işlerle fotomodeller tecrübe kazanabilir.

Model ajans

En katı kurallara sahip olan bölüm model ajansa aittir. Model ajans mankenlik ve modellik katagorilerinin ikisinide kapsar. Modellerin en az 2 yıllık tecrübeye, iyi alınmış bir eğitime ve kişiliğine bakarak kadroya dahil olmasını sağlar. Modeller genellikle bir markanın yüzü olacak şekilde düşünülerek seçilirler. Ne yazıkkı ükemizde model ajans kadrosunda yer alacak çok fazla model yer almamaktadır bu nedenle bir çok model ajansı yurt dışından getirdikleri yabancı mankenler ile hizmet vermektedir.