Katalog Çekimi

Beyaz Fonda Katalog Çekimi

Beyaz Fonda Beyaz Ürün Çekimi Nasıl Yapılır ?

Özellikle e ticaret fotoğraf çekimlerinde; beyaz fonda katalog çekimi ürünlerin gerçek renklerinin vurgulaması ve desenli veya renkli olan arka plan gibi müşterinin dikkatini dağıtmaması sebebi ile tercih edilmektedir. Amazon ve Ebay gibi dünya devi e ticaret siteleri çoğunlukla katalog çekimlerini beyza zemin üzerinde yaptırmaktadırlar. Evet bu yaratıcı katalog çekimi için negatif bir durum olsada satışları artırması kaçınılmazdır.

katalog-cekimi

katalog-cekimi

Ancak beyaz veya saydam bir ürün için katalog çekimi yaptığınızda neler oluyor ? Fotoğrafta detayı ve ve hatta ürünün kendisini kaybetmeden beyaz arka planda nasıl çekeceğinizi veya yanlış şekilde algılanmamasını sağlamayı nasıl yapacaksınız. Beyaz zeminde beyaz ürün katalog çekimi yapmak mutemelen göz korkutucu fakat imkansız değildir. Bu tür katalog çekimi tekniğinin bir eğrisi varken, ışığı şekillendirme ve problem çözmek eğlenceli olacaktır.

 

Beyaz Fon Katalog Çekimi İçin Makina Ayarları

Katalog çekimi başlamadan önce temel ayarları unutmayın, Beyaz dengesini ışık kaynağınıza veya çekim ortamınıza göre doğru bir şekilde ayarlayın. Bu önemli adım olmadan ürününüzün mavi veya kırmızıya kaymalar olacaktır.  Aynı şekilde ISO’unuzu 100 veya 200 olarak ayarlamanıza ve bir tripod kullanmaya dikkat edelim. Aksi durumda katalog çekimi büyük olasılıkla zarar görecektir. Fotoğraf makinanızın ayarları her katalog çekimi için ( ürün için ) muhakkak farklılık gösterecektir. Ürününüz için doğru ayarları bulduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin f/16 da çekim yapmak, odaklanmış bir ürünün çoğunu değilsede en fazla ayrındıyı verecektir ancak daha yumuşak bir katalog çekimi için daha geniş bir açıklık kullanmak isteye bilirsiniz.

 

Katalog çekimi için Fon Alanını Ayarlamak

Katalog çekimi yapılacak ürünün etrafını eşit olarak aydınlatacak yansıtıcı bir kutu oluşturmak için beyaz köpük plakalar kullana bilirsiniz. Beyaz fondaki katalog çekimlerinde ele alınması gereken ilk ve en belirrgin sorun şudur;  Bir beyaz ürün ile beyaz arka plan arasında nasıl bir ayrım yapıla bilir.  Beyaz bir ürün katalog çekimini renkli ürün çekimi gibi aydınlatırsanız, büyük bir olasılıkla önemli detayları kaybedeceksiniz. Üzerine ürünü yerleştirmek için düz bir masa veya başka yüksek bir düzey bularak başlaya bilirsiniz. Sonra ürünün arkasına ve altına yerleştirmek için beyaz bir yansıtıcı düzey bulmanız gerekir. Bunun için bir kaç seçeneğiniz var. Katalog çekiminde ürünün yansımmasını görmek isteyip istemedinize bağlı olarak beyaz dikişsiz kağıt veya beyaz pleksiglas kullana bilirsiniz. beyaz köpük kullanmanızı öneririz çünkü ucuz ve kolay manevra kabiliyetine sahiptir.

Bu bölüm bittikten sonra, ürünün beyaz yüzeyi ve arka plan arasında net bir ayrım oluşturmak için ürün etrafında bir ışık kalıbı oluşturmaya başlayacaksınız.

 

Katalog Çekimi için Işığı Şekillendirin.

Bir katalog çekimi için ışığı manipü etme beceriniz beyaz zeminde beyaz ürün çekimi kalitesini belirleyecek ulan nihai unsurdur.  Işığı şekillendirerek beyaz ürünün beyaz arka plandan ayrılmasını sağlaya bilrceğiniz gibi eşyanın benzersiz şeklini ve dokusunu gösterebilmek için görüntüyü derinlerştire bilirsiniz. Beyaz zemin katalog çekimi için ürünü başka ürünlerde olduğu gibi doğrudan aydınlatmak yerine gölgeler tanımlamak için dolaylı ışık kullanın. Işık kaynağını fotoğraf makinasının biraz gerisinden fotoğrafta gösterildiği gibi tanımlamak katalog çekimi için fark yaratacaktır.

 

urun-katalog-cekimi

ürün-katalog-cekimi

Ardından ürünün gölgesi oluşana kadar fotoğraf makinasını daha yakın tutun ve duruduğunuz yeri test etmek test fotoğraf çekimi yapın. Daha sonraki aydınlatma ayarları için test katalog çekimi görüntülerini referans olarak alın. Amaç katalog çekiminde ürününüzün kenarlarının kaybolduğu kadar aydınlık olmasada arka planın mümkün olduğu kadar beyaz olmasını sağlamak. Büyük olasılıkla test katalog çekimi aşağıdaki fotoğraf gibi ürünün biraz fazla karanlıkolduğu görülecektir.

urun-katalog-cekimi

ürün-katalog-cekimi

Bu katalog çekimi ürünü arka plan ile arasında iyi bir ayrım gösterir fakat ürünçok karanlıktır. Bu sorunu halletmek için ek aydınlatma araşlarına ihtiyaç vardır.