Güçlü Bir Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Oluşturulur ?

Kurumsal kimlik tasarımı, her ne kadar belirli bir düzeye gelmiş büyük şirketler tarafından tercih edilsede yeni kurulmuş bir şirket içinde iyi bir başlangıçdır. Kurumsal kimlik, bir şirketin ve markanın bütün görsel ve duyusal yönlerinin tamamıdır. Logo tasarımı başta olmak üzere katalog / broşür tasarımı, web sitesi, sosyal medya hesapları, billboard tasarımıları, radyo ve tv reklamları, ambalaj, personel kıyafetleri, araç ve bina giydirme gibi uzayıp giden uzun bir içeriğe sahiptir. Kurumsl kimlik çalışması hedef kitlesine olduğu kadar kendi çalışanlarınada hitap etmeli. Kurumsal kimliğin yapılmasının en büyük amacı herşeyin aynı vizyonda tutarlı olmasıdır. Tutarsız bir kurumsal kimlik tasarımı marka algısının düşürür ve yok olmasına neden olabilir.

Kurumsal kimlik için hazırlanacak olan kullanım klavuzu eğer izlenirse, şirketin kamuoyunda her zaman güvenilirliğinin, tonunun, görüşünün, tavrının, hissinin tutarlı olduğunu ve dolayısıyla ürünlerinin / hizmetlerinin arkasında olduğu gösterilir.

kurumsal-kimlik-tasarim

kurumsal-kimlik-tasarim

1. KURUM İÇİ ;
Amblem / logotayp kullanım standartları
Bloknot tasarımı
Haberleşme formları
Kurum içi yönlendirmeleri
Kartvizit tasarımı
Şirket giyim ve davranış kuralları
Muhasebe dokümantasyon tasarımları
Antetli Kağıt, Antetli devam kağıdı
Diplomat zarf
Zarflar Kraft zarf
Faks formu
Saygılarımızla kartı
Dosya kapağı
Dosya içi
E-posta imzası
Dikey banner
Flama Filigran
Zarf içi
Yaka iğnesi, kol düğmesi
Promosyon malzemeleri
Davetiye
CD Kapağı
Kimlik kartı ve ziyaretçi kartı
Sunum şablonu
Etiket sticker
Vefat ilanı

2. KURUM DIŞI;
Kurumsal web tasarım
Sosyal Medya Yönetimi
Araç – filo giydirme
Bina cephesi ve iç tasarımı
Katalog, broşür, insert ve benzeri tanıtım çalışmaları
Gazete, dergi reklamları Bayrak

3. KURUMSAL KİMLİK KULLANIM KILAVUZU

 

Kurumsal Kimlik Nedir ?

Kurumsal kimlik kelimesi ilk duyulduğunda muhdemeden herkesin aklına logolar, kartviziyler, antedli kağıtlar vb. tasarımlar gelir. Evet bunlar kurumsal kimlik tasarımının birer parçasıdır fakat kurumsal kimlik bu değildir. Kurumsal kimlik bir şirketin görsel ve duyusal yansımasıyla ilgili ilşkilendire bileceğimiz şeylirin tamamıdır.

Bunlar logolar, sloganlar, renkler, yazı karakterleri, web tasarım, sosyal medya yönetimi, yani kısacası hedef kitlenin görebilieceği herşey. Aynız zamanda şirketin ofis içi mimari tasarımları, şirket arabalarınız ve hatta çalışan personelin konuşma tarzı üslubu. Yani kurumsal kimlik tasarımdan çok daha fazlasıdır. Diğer bir yandanda bu kurumsal öğeler değerlerinizi, kültürünüzü iç ve dış iletişiminizide yansıtır.

 

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir ?

Kurumsal kimlik tasarımını iki yönde ele almak gerekir; yapılan grafik çalışmaları, şirketin kültürü ve kişiliği. Kurumsal kimlik çalışmasının bütünsel oluşturmak, şirketin tüm yönlerini dikkate almak ve müşteriden gelen dönüşleri takip ederek nelerin işe yarayıp büyüme oranlarına etki ettiği anlaşılar bilir. Burda bahsettiğimiz konu kurumsal kimlik tasarımının tabiliki logosu ve benzere sabit tasarımları değil. Bu bir tv reklamı, ambalaj tasarımı ve benzeri değiştirile bilecek çalışmlardır.

Orta ölçekli veya yeni kurulan firmalar tüm bunların kendileri için gereksiz olduğunu düşüne bilirler, sadece firma sahibi ve bir kaç çalışanın olduğu firmalarda kültür ve değerler hakkında konuşmak biraz gereksiz görene bilir, ama kurumsal kimlik tasarımını ne kadar yeniyken oluştutrursanız o denli sağlam bir geçmiş imajıda çizmiş olursunuz. Aksi durumda 15 20 yıllık bir şiirketin logosunu ve kimliğini değiştirmek 20 yıllı markalaşma sürecinde çöpe atmak olacaktır. Kurumsmal kimlik tasarımı için çözüm ürettiğimiz bir çok müşterimiz kimliğini yenilesede logosunu beğenmediği halde değiştirmek istemiyor. Yani enbaşından yapılan düzgün bir kurumsal kimlik çalışması, işleri sonradan çok daha kötü bir sürece sokmamak için önemlidir.

 

Proaktif Kurumsal Kimlik Tasarımı Oluşturma Kuralları

Tüm grafik, yazı, hikaye vizyon ve iletişimlerde tutarlı bir kurumsal kimlik oluşturulmalı
Başta sektörünüz olmak üzere farkedilir, rakiplerinizden ayrılmanıza öncülükedecek bir tasarım olmalı
Başta müşterileriniz olmak üzere personelinizle etkili bir şekilde çalışmanıza yardımcı olmalı

 

Kurumsal Kimliğin Unsurları Nelerdir ?

1. Kurumsal Kimlik; Kişilik ve Kültür

Kurumsal kimlik tasarımı yukarıdada belirttiğimiz gibi kesinlikle sadece tasarımdan oluşmamaktadır, bu sizin kim olduğunuzdur. Şirket içindede dışarıdada sizin büyüklüğünüzün kişiziliğiniz ve kültürünüzün göstergesidir. Kurumsal kimliğin oluşma sürecinde şirketinizin değerleri ve kültürü en önemli yol haritasıdır. Bir şirketin kültürü sizin yani firma sahibinin liderliğinde, kararlarında, vizyonunda ve oluşturduğu her bir çalışmaya dahil olarak düzenlenmelidir.

 

2. Kurumsal Kimlik; Tasarım

Bütün bu amaç ve vizyon, geleneksel değerleriniz, davranışlarınız ve kültürünüz her şey sizin ve çalışanlarınızın yansıması olmalı. Seçilen renkler yazı karakterleri promosyon ürünleri, renkler herşey firmanızı ve sektörünüzü yansıtmalı. Ve yine sektörünüzle ilgili uyum içinde olması gerekir. Örneğin bir sağlık sektörü için yapılan kurumsal kimlik tasarımında koyu renkler kullanılmaktan kaçınılmalı. Bir ağır makina sanayi içinde tam tersi.

Açık konuşmak gerekirse ne yazıkki ülkemizde tasarımın geldiği nokta çokta parlak değil. Aslında bu duruma sebep olan reklam ajanslarında ziyade müşteriler. Malesef yeni fikirlere açık olan çok fazla bir müşteri portfoyu bulunmamakta, bu durumda yeni fikirler yerine geleneksel medyanın ilerlemesine neden oluyor. Fakat oda artık son halini aldı. Yenilikçi olan firmalar yeni kurumsal kimlik tasarımlarını benimseyenler yapoılan analizler doğrultusunda daha kazançlı oldukları ortadadır.

 

3. Kurumsal Kimlik; Logo

Bir şirketle bir kurumsal kimlik ile igili hiçbir şey bir logadan ileri değildir. Logo tasarımı bir hikayeye sahip olduğunda ve güzel tasarlandığında kullanıcılarda akılda kalı pozitif duygular oluşturacaktır. İlham veren ve şirketiniz adına herşeyi temsil eden her zaman hatırlanan ikonik bir simge haline gelir.

 

4. Kurumsal Kimlik; Web

Web tasarım büyük yada küçük olsun her şirketin kurumsal kimlik ekosisteminin merkezinde yer almaktadır. Tüm ürün ve hizmetleriniz için en kolay ulaşıla bilen bir bilgi kaynağıdır. Şirketlere ait web isteleri ürünve hizmetleri konusunda bir blog site gibi açıklayıcı bilgiler vermelidir. Bu sayede siteniz sade ürün ve hizmet tanıtan değil aynı zamanda güvenilir bir bilgi edinme merkezi olacaktır. Buda sizlere daha sadık müşteriler sağlayacaktır.

 

5. Kurumsal Kimlik; Sosyal Medya

Web sitesinden sonra dijital platformlarda en etkili reklam aracı şüphesizki sosyal medyadır. Sosyal medyanın kullanımı açıkcası sektöre göre değişiklik gösterir. Büyük bir A.Ş, holding veya son kullanıca fazla hitap etmeyen firmalar için çokda etkili olmasada, son kullanıcı ile etkileşim kurmakisteyen firmalar için gayet gerekli pazarlama aracı olabilir. Kurumsal kimlik içerisinde düzenlenen sosyal medya tasarımlarıda kimliğin geri kalanına uygun bir şekilde tutarlılık göstermelidir.

 

6. Kurumsal Kimlik; Ambalaj

Online olan bu satış heyecanı içerisinde tabiki geleneksel dünyayı unutmamalıyz. Ürün satışı yapıyor iseniz ambalaj tasarımı çok önemli bir etkendir. Ambalaj tasarımındaki küçücük be değişiklik ile yıllık cirosunu 2 ye katlayan firmalar mevcuttur. Albenisi olan kreatif tasarımlar müşterilerinizde kalıcı hikayelere oluşturacaktır.

 

7. Kurumsal Kimlik; Şirket içi Dekorasyon, Personel Kıyafetleri ve Diğerleri

Günümüzde bir çok yeni ve ortak ölçekli kuruluş online şirketleri yönetiyor, ancak biyerden sonra şirketiniz büyür ve bir ofis alanı ve çok sayıda personel ihtiyacı duyula bilir. Kurumsal kimlik tasarımı ofis mimarinize ve personel üniformalarına kadar uzanabilir. Çalışan personelin ve diğer şirketi temsil eden kişilerin giyimide herşey gibi kurumsal kimlik tasarımı içinede yer almalı ve tutarlı olmalıdır.

 

Şirketiniz için En Doğru Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Oluşturulur ?

 

Aktüel Ajans olarak bir kurumsal kimlik tasarımına başlamadan önce şirketinizi tanımaya çalışıyor ve izlenecek süreci belirliyoruz. Rakiplerinizi inceliyor ve markalaşmak adına fark yaratmaya çalışıyoruz. Edindiğimiz bilgileri, negatif ve pozitif olarak değerlendirip böylece sizin kimliğinizi oluşturuyoruz. Yukarıdaki birkaç satırda kurumsal kimlik tasarımının yeni kurulan şirketleri içinde gerekli olduğundan bahsetmiştik ama eğer kurumsal kimlik genç bir şirket için yapılacaksa reklam ajansının şirketi çok iyi tanıyıp 20 yıl sonra nerde olacağı, iç yapı ve ekip nasıl görünmeli, yeni ürün ve hizmet katagorileri olablirmi iyi analiz etmeli ve çalışmayı bu şekilde yapmalıdır. Eğer bu şekilde yapımazsa kurumsal kimliğin bugün çok büyük bir etkisi olsada gelecekte güncelliğini kaybeder. Kurumsal kimlik tasarımının bu şekilde geliştirilmesi sadece önünüzdeki yıllarda etkili olmasını değil, o noktaya ulaşmanıza bile yardımcı olacaktır.

 

Kurumsal Kimlik Tasarımınızı Geliştiriyoruz ?

Nerden geldiğinizi, şuanki marka konumunuzu ve gelecekte nasıl bir yol almanız gerektiğinizi rakiplerinizin neler yaptığını biliyoruz. Ve şimdi sizler için fark yaratan bir hikayesi olan tasarım yönü kuvvetli, kültür ve kişilik değerleri taşıyan bir kurumsal kimlik tasarlamaya hazırız. Başlamak için, Marka stratejisi hakkında daha fazla bilgi ediniyoruz. Bunun gayesi temel değerlerin konumlandırılmasına ve marka kimliğine değer katması olacaktır. Kurumsal kimliği geliştirmek adına yazı karakteriniz, renk kullanımları, logonuz, web siteniz vb. içeren marka dizaynlarınız kreatif bir ekip elinden çıkmaya hazır hale gelir.

 

Kurumsal Kimlik Kullanma Klavuzu

Kurumsal kimlik kullanma klavuzu marka tasarımlarının tüm unsurlarını tekbir referans kitapçığından takip ederek tutarlılığı koruyacağınız kaynaktır. Yıllar sonra dahi yaptıracağınız yeni bir kartvizit fatura vb. döküman ilk bastırdığınızla aynı renkte, aynı ölçüde ve aynı kalitede olacaktır.