Katalog Çekimi ve Önemi

Katalog Çekimi

Katalog çekimi aynız zamanda web siteleri için yapılan çekimlerede verilen isimdir. Katalog çekimleri basılı olan geleneksel medya ve dijital medya için reklam çalışmalarının vazgeçilmez bir türüdür. Ürünlerin pazarlanmasını ve satışını direk etkileyen katalog çekimi, iyi bir ekipmana, konsepte ve fotoğrafçıya gereksinim duyar. Ürünün ve markanın pazardaki payını önemli ölçüde etkileyen katalog çekimi reklamcılık için çok önemlidir.

katalog-cekimi

katalog-cekimi

Katalog Çekimi Başlıca;

Moda Çekimi
Aksesuar Çekimi
Mücevher Çekimi
Deri ürünler ( Ayakkabı çanta Çekimi )
Kozmetik Ürünler Katalog Çekimi
Endüstriyel Çekimler
Mekan ve Dış Çekimler

Katalog çekimi yukarıda sayamadığımız diğer her sektör için yapılmaktadır. Katalog çekimi, çekimi yapan ekibin kalitesine göre olumlu yada olumsuz neticeler doğura bilir. Bu nedenle çekimi yaptırmadan önce muhakkak fotoğrafçının portfolyosu incelenmelidir.   Yaptırdığınız katalog çekiminin hüsranla bitmemesi için bir katalog fotoğrafçısının ve müşterinin dikkat emesi gereken konular aşagıdaki gibidir.

 

Katalog Çekimi Işık Sistemi

Katalog çekiminin her anında itinalı olunmalıdır. Yanlış ışıkların kullanılması, ışığık eksik yada fazla olamsı, açısı soncu ürünün renklerinde kaymalar olabilir. Bu kaymalar mimari veya aksesuarlarda çok önenli olmasada tekstil sektörü için çok ciddi konulardır. Müşteri internetten aldığı bir elbisenin farklı renkte gelmesini hiç hoş karşılamaz çünkü. Böyle bir olay karşısında hame kalite kaybı hemde iade edilen ürünler için zaman kaybı yaşanır. Yani kısacası ışık sistemlerinin kurulmasında dikkat edilecek en önemli konu renklerdeki sapmaları kontrol edebilmektir.

 

Ürünü Farkedilir Kılmak

Katalog çekimi öncelikle ticari amaç güden bir çalışmadır. Yani ürünlerinizi en yüksek adetlerde satarak para kazanmak istersiniz. Günümüzde yapılan bir çok katalog çekiminde hatalı olarak imajı ön planda tutarak ürünü imajın içine gömüyorlar, evet çok yanlış bir teknin değil ama çok büyük bir marka değilseniz sizin için yanlış bir teknik olabilir. Yeni başlayan ve orta ölçekli firmalar öncelikle ürünlerini ön palan açkıkartarak ürünlerini tanıtmalıdırlar, marka tanıtımı ikinci sırada gelir. Mesela bir takı çekiminde, akseuar modelin boynuna takıldığında, model boydan komple değil, modelin boyun kısmı ve aksesuar çekilmelidir. Uzakktan boydan yapılan bir katalog çekimi makanla birleştiğinde çok hoş görüne bilir fakat, takı çok küçük kalacağı için müşteriniz takıyı değerlendiremeyecektir. Eğer ürünleriniz katlog değilde web sitesi içinse muhakkak beyaz bir arka fon kullanarak ürünün net bir şekilde öne çıkartmalısınız. Katalog çekiminin tekstil yada aksesuar olması farketmez.

 

Detaylara Dikkat Etmek

Katalog çekimlerinde bu konuya çok dikkat edilmelidir. Çünkü sayfa sayısını artırmamak için her ürünün bir ve ya iki fotoğrafını koyabiliyorsunuz ve web sitelerindeki gibi fotoğrafı büyütme imkanı yoktur. Bu yüzden katalog çekimlerinde doğru açı ve doğru mesafeden çekim yapılmalıdır. Ürünün rengini ve gerçekçiliği korunmalıdır. Web çekimlerinde ise açıyı ve mesafeyi kaçırsanız bile istenildiği kadar fotoğraf yüklene bildiğinden her açı ve mesafeden çekilmiş fotoları yükleyerek müşteriniz ürünü almasındaki kararlılığını artıra bilirsiniz.

 

Katalog Çekiminde Arka Fon Tercihi

Katalog çekimlerinde arka fon kullanımı çok dikkat isteyen bir konudur, hem ürünün iyi seçilmesinde hemde renklerinin iyi algılanmasında çok önemlidir. Aşagıda yer alan video da ne demek istediğimizi daha iyi anlaya bilrsiniz. Bu her fotoğrafçının değil ama işini çok iyi yapan fotoğrafçılar için önemlidir.


Katalog Çekiminde Fotomodel

Katalog çekimi sırasında manken kullanmak ürünün satışı açısında çok iyi bir fikirdir. Bunun illa bir moda kataloğu olası gerekmez. Mimari bir çekimde bile konu mankeni kullana bilrsiniz. Ama yinede bir katalog çekiminde ön planda olan ürünler tekstil, aksesuar ve kozmetik ürünlerinde mankensiz bir çekim düşünülmemelidir. Çünkü müşterileriniz satın alacağı bir saatin veya takının kendi üzerinde nasıl duracağını mankene bakarak kafasında canlandırmak ister.

 

Mekan Secimi

Web çekimleri için çok önemli olmasada katalog çekimi için çok önemli bir konudur, yapay değilde gercek gün ışığı kullanılan dış çekimler ön plandadır. Mekanda yapılan katalog çekimleri ile müşterinin algısı tamamen değiştirile bilir. Konsep çekim yapılmak isteniyor ise kesinlikle dış mekan olmalıdır. Bu bir orman, tarihi alan ve sokak konsepti olabilir, tamamen katalog çekimini yapan fotoğraçının yaratıcı bakış açısıyla orantılı olacaktır.

 

Photoshop ve Retouch Çalışması

Geldik en önemli konuya, yalnız bu konuya başlamadan eski filmli makina kullanan üstadlara saygılarımızı sunuyoruz. Çektiği fotoğrafı filmleri banyo yaptığında görüyordu, ve buna rağmen ne bir bulanıklık ne renk kayması. Takdire şayan insanlar. Şimdi gelelim phptoshop ve retouch çalışmalarına. Eğer bir fotoğrafçı photoshop bilmiyorsa veya biriyle ortak çalışmıyorsa kesinlikle o fotoğrafçıdan uzak durmalısınız. Çekilen fotoğrafın ne kadrajını nede ufacık bir lekeyi düzeltemez. Retouch dediğimiz konu ise daha ciddi bir emek istemektedir, Ürünün veya modelin dokusunu kaybettirmeden ( rengi çamur etmek ) retocuh yapan ne yazıkki çok az sanatçı var.

Yani kısacası yapılan katalog çekiminin baskıya girmesine veya dijital olrtama aktarılmasında iyi bir photoshop şarttır. Yapılan çekimlerde renk, ışık veya arkadaki bir detay her zaman istenilen gibi çekilemeyecektir. Retouch çalışmaları ile yapılan katalog çekimi istenildiği son şeklini alacak ve sizlere sunulacaktır.