Güçlü Bir Katalog Çekimi Nasıl Yapılır

Katalog Çekimi

Uzmanlık gerektiren bir iştir. Biz katalog çekimi ‘ni profesyonel süreç içinde gerçekleştirmekteyiz. Öncelikle müşterilerimizin taleplerini anlayarak ürünlerinize en uygun katalog çekimi mekanını seçeriz. Ürünlerinizin katalog çekimi için uygun mekan bulunur ve dışarıda mı yoksa stüdyoda mı çekileceğine karar verilir. Katalog çekimi mekanı ayarlandıktan sonra mekana uygun ışık ekipmanları ve fotoğraf makinaları belirlenir.

katalog-cekimi

katalog-cekimi

Eğer katalog çekimi giyim üzerine ise ürünlerinize uygun mankenleri anlaşmalı olduğumuz ajanslardan çağırıyoruz modeller arasından müşterilerimizin de onayını alarak seçim yapıyoruz. Katalog çekimi için ürünler, mekan ve modeller ayarlandıktan sonra katalog çekimi için stüdyoda buluşuyoruz ve ürünlerin çekimine başlıyoruz. Tekstil ürünleri için yapacağımız katalog çekimleri ayrıntılı çekimlerle destekleyerek ürünlerinizdeki ince detayları atlayamayışımız sayesinde müşterilerinize ürünlerinizi daha iyi tanıtma şansı bulacaksınız. Motorlu araçlar ve mobilyalar için ürünlerinizin sığabileceği yerlerde katalog çekimi yapmaktayız.

Kataloğunuz sizin de istekleriniz göz önünde bulundurularak oluşturulacaktır. Katalog çekimi sonrası fotoğrafları broşürler, kataloglar, el ilanları, kurumsal kimlik çalışmaları, web tasarımları ve bina kaplama gibi işleriniz için kullanabilme imkanınız da vardır.

 

Katalog Çekimi Yaptığımız Sektörler;

• Moda Çekimi
• İç ve Dış Mekan çekimleri
• Mimari ve Endüstriyel Katalog Çekimi,
• Konsept Çekimi
• Portfolyo Çekimi
• Ürün Çekimi
• Still life çekimler

 

Katalog Çekiminin Önemi

Günümüzde bir çok firma katalog tasarım yaptırırken ürünlerini veya hizmet söktörüne yönelik görsellerine fotoğraf çekimi yaptırmak veya internetten ücretli görsel almak yerine internetteki başkalarına ait görselleri kullanmayı tercih ediyor. Bu öncelikle yasal olmamakla birlikte, başka bir firmadan kopya çekmektir. Özelikle ürün görsellerinde kendi ürün fotoğrafını kullanmayan firma internetten aldığı kendi ürününe benzeyen ürünün görselini kullanarak internet kullanıcısını veya kataloğunu verdiği müşterisini aldatmaktadır. Çünkü görseldleki ürün benzer bir ürün ama aynısı değildir. Katalog çekimi yaptırmayan firma böyle durumlarda öncelikle kendi imajını zedelemiş olur.

 

Katalog Çekimi Ekibimiz ve Ekipmanımız

Katalog çekimi genellikle moda, ürün, yiyecek içecek ve ve mimari çekimlerden oluşmaktadır. Çekimlerimiz için refreranslarımızı inceleyebilirsiniz. Profesyonel fotoğrafçılarımız ile yaplan katalog çekimi hemen her sektör için müşteri artışına yöneliktir. Katalog çekimi tabiki sadece iyi bir fotoğrafçıdan oluşmamaktadır. Aktüel Ajans çatısı altında ülkenin en iyi profesyonel fotoğrafçıları, asistanları, styling, make up ve kuaförleri çalışmaktadır. Ve bizler böyle bir ekiple her konsepte ve her bütçeye uygun katalog çekimi yapıyoruz. 4. Levette bulunan kiralık fotoğraf stüdyomuz ve 20 den 50 megapiksel aralığında olan profesyonel fotoğraf makinelerimiz, Son sistem ışık ve lens setlerimiz ile avrupa standartlarında katalog çekimi yapmaktayız.

 

Katalog Çekimi Nasıl Olmalı

Katalog Çekimi Makina Tercihi

Herkesin dikkat etmesi gereken en önemli nokta kullanılan ekipmanların kalitesidir. Düşük çözünürlüklü bir fotoğraf makinası veya kalitesiz ışık sistemleri katalog çekimini mahvedebilir. Katalog çekimi iyi bir makinayla yapılmalıdır çünkü baskıya giren fotoğraflar dijital ortamdaki fotoğraflar gibi değildir. Renklerin bozulması ve çözünürlükten dolayı detay dağılımları yaşanır. Katalog çekimi için minimum 20 24 mp lik bir footğraf makinası gerekmektedir. Bina yüzü giydirme ve bezeri büyüklükte olan fotoğraflar için ise minimum 50 mp lik bir kamera. Tabi bunları belirleyecek olan en önemli etken yinede bütçenizdir. Verdiğim değerler kaliteli bir fotoğrafın minimum değerleridir. Kaliteden taviz verdiğiniz sürece daha basit bir kamera ile daha ucuz bir çekim mümkün.

 

Katalog Çekimi Işık Sistemleri

Işık kalitesi ve gücü katalog çekiminde makina kadar belkide daha fazla önem taşımaktadır. Katalog çekimi beyaz fonda çekiliyor ve mekanda beyaz ise en az 3 tane 500 lük paraflash gerekmektedir. Yani fon ve mekan beyaz ise kolaylıkla katalog çekimi yapılabilir. Fakat koyu bir mekanda veya koyu fonda çekim yapılıyor ise daha fazla ve daha güçlü ışık sistemleri gerekmektedir. Aksi durumda mekanın karanlık çıkması yanısıra eğer bir manken kullanılıyorsa mankenin yüzünde ve mekanda kumlanma oluşur. İyi bir ışık bilgisi ile aşılacak bu sorun ile mekan katalog çekimleriniz daha aydınlık ve net görüntülere sahip olacaktır.

 

Moda Katalog Çekimi

Moda katalog çekimi, modanın yeni tasarımları, yeni stiller ve trendleri milyonlarca alıcıya ulaştırmak için en iyi ve etkili reklam araçlarından biridir. Bilindiği bilindik markların tamamo katalog çekimi ve reklam fotoğraf çekimi yaptırmaktadır. Her ne kadar tv reklamları kadar etkili olmasada, tv den sonraki en büyük iletişim aracıdır. Katalog çekimi kitapçıklarda kullanmanın yanısıra, web siteleri, billboardlar, dış çephe ve araç giydirme gibi bir çok kullanım alanına sahiptir. Moda katalog çekimi ve konseptinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tekstil ürünlerinde yaşanacak olan renk kaybunu minimuma indirmektir. Ne yazıkki dünyanın en iyi fotoğrafçısını ve ekipmanınıda getirseniz %1 bile olsa bir deformasyon yaşamaktadır. Aktüel Ajans olarak gözle farkedilmeyecek en az bozulma ile fotoğraflarınızı baskıya hazır hale getirmekteyiz.


İNSTAGRAM’DA TAKİP EDİN