Katalog Fotoğraf Çekimi

Katalog Çekimi

Katalog çekimi, markanızın güvenirliğini, ürünlerinizin algı değerini ve görsel sunumunuzu göçlü kılmak için yapılan önemli bir reklam çalışmasıdır. Bu kaliteli ürün çekimi ile markanızı tanıtmak iyi bir reklam ajansından geçiyor. Katalog çekimi bazı bilindik büyük markalar tarafından kendi bünyelerine kurulan fotoğraf stüdyolarında çekilsede yeni başlayan ve ayda sadece bir kaç kez çekim yapan bir firma için iyi bir fotoğraf ajansı daha mantıklı olacaktır. Hergün katalalog çekimi yapacak bir büyüklüğe ulaşan firmalara kendi stüdyolarını kurmalarını ve maaşlı bir fotoğrafçı almaları daha ekonomik olacaktır. Aktüel ajans sadece yaptığı katalog çekimleri ile değil kiralık ekipman temini ve danışmanlık ilede müşterilerine yardımcı olmaktadır. Sizlerde katalog çekimi hakkında az bilgiyle etkileyici fotoğraf çekimleri yapabilirisiniz. Tabiki bu söylediklerim hemen hergün çekim yapan kendi ekipmanını ve fotoğraf stüdyosunu kurmuş olan firmalar için geçerlidir.

katalog-cekimi

katalog-cekimi

Ama bahsettiğimiz şey sadece hoş görünümlü fotolar değil tabiki ürünerinizi yük kaliteli çözünürlükte sergileyerek detaylarını ve açılarını ortaya çıkarmak gerekiyor. Katalog çekimi iki şekilde yapılır birincisi editöryıl dediğimiz imaja dayalı çekimlerdir. Bu kataslog çekimleri ürünleri ön plana çıkarmaktan ziyade reklam ve görsellik amaçlı çekilir, yeri geldiğinde mavi tonlardaki bir ürün mavi arka plana gömülür. Diğer katalog çekim türü ise lookbook dediğimiz genelde beyaz fonda yapılan ve sadece ürünü ön plana çıkarmak için yapılan çekimlerdir.

 

Ürünlerinizin Algılanma değeri katalog çekimi kalitesinden doğrudan etkilenir.

Ancak ürün katalog çekimi yeni yaptırmaya başlayan markalar doğru br fotoğarf ekibi buluncaya kadar sancılı bir süreç geçireceklerdir, aslında bu işin püf noktası, profesyonel katalog çekimi yaptırmanın biraz pahalı olması ve firmaların bu fiyatları ödemeyerek daha düşük bütçeli merdiven altı fotoğraf stüdyolarını tercih etmesinden kaynaklanmaktadır. Katalog çekimi bir ürün satışı değil hizmet satışıdır, ve fiyatı fotoğrafçının tecrübesi ve referansları belirler. Yani bir fotoğrafçıya veya ajansa asla sizin yarı fiyatınıza çeken var dememelisiniz. Yinede işinizi halledebilecek yüzlerce fotoğrafçı olduğunu bilmenizde fayda var.

Firmalar ürünlerini tanıta bilmek için geleneksel medyanın en etkili aracı olan katalogu yıllarca kullnadılar. Şuan yerini dijital medyaya bıraksada hala çok etkilidir, ki bir çok firma için ürün yelpazesini sunmak için birinci seçenek olabilir. Katalog çekimi ürünlerin önemli bir bölümünün özelliklerini görsek olarak göstermek için kullanılır. Bu potansiyel reklam ürünlerinizin nasıl görüneceğiyle alakalı olarak müşterilerin satın alıp almayacağına karar vermelerini sağlar. Yani sanatsal ve kalite yönünden iyi bir katalog çekimi satışlarınızı doğrudan etkileyeceketir. Bu detayları akılda tutarak katalog çekimi yapan fotoğrafçıların ürünü, müşterilere çekici kılcak şekilde sunmaları gerekir.

 

Katalog Çekimi Püf Noktaları

Katalog çekimi başta moda olmak üzere, yiyecek, kitaplar, endüstriyel ürünler ve kozmetik ürünleri için sıkça yapılmaktadır. Hangi ürünü çekerseniz çekin fotoğraflarınızı etkili bir şekilde yansıta bilmeniz için bilinmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

 

Katalog Çekimi Aydınlatma

Katalog çekimi için en önemli detaydır daha doğrusu hayat için ışık en önemli unsurdur. Gözçsüz bir aydınlatma ürünü karanlıkda ve gerçek renklerinden uzakta bırakır, haliyle merdiven altı amatör bir katalog çekimine imza atılır. Doğru aydınlatmanın seçimi ne çektiğiniz ile alakalıdır. Örneğin yemek ve organik gıdalar genellikle doğal gün ışığında çekillmelidir, öte yandan maya bikini gibi bir moda çekimi yapıyorsanız, plajda gün ıiığında çekim yapmalısınız. Gün ışığında yapılan katalog çekimi şığın kontrolünün sizde olmaması nedeniyle biraz zordur ama doğrı ışık ve açı ile inanınki ışık sistemleri ile çekilenden çok daha kaliteli fotoğraflar elde edilir. Çünkü insan gözü doğal ışığı bilincine kazımıştır ve onu kendie yakın bulur, insan alışıkolmadığı şeylerden korkar.

 

Katalog Çekimi Arka Fon

Kaliteli bir katolog çekimi için ürüne net bir şekide odaklanmak gerekir, dijital makinalırın ürünü net olarak odaklayabilmeleri için arka plandan ayırt edebilmesi şarttır yada manuel olarak odaklama yaparsınız ama manuel odaklama otomatik odaklama kadar iyi sonuç vermez, Yani kısacası ürün ile arka fon arasında bir konrast oluşmalıdır. Eğer satışa yönelik bir katalog çekimi yapıyorsanız yoğun ve karmaşık bir arka plan üründen ve özelliklerinden dikkatin kaymasına neden oalcaktır. Katalog çekimi için daha geniş bir alan derinliği yaratılmak isteniyorsa beyaz veya net bir arka plan kullanmak veya geniş bir diyafram açıklığı ile çekim yapmak fotoğraflarda ciddi anlamda iyileşme ve ürünün en etkili şekilde ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.