Manken Ajansları

Manken Ajansları

Manken ajansları, medya, reklam ajansları, moda firmaları, tv kanlları ve bir çok benzer sektöre, manken, fotomodel, prova mankeni, fuar hostesi, erkek manken, tercüman hostes gibi kişileri sunarlar. Manken ajansları kendi arasında ve departman olarak bir kaç gruba ayrılırlar, bunların başlıcaları, oyuncu ajansları ve manken ajanslarıdır.

Manken ajansları, yukardada belirttiğimiz gibi manken ve fotomodel hizmeti verirken oyuncu ajansları diziler, reklam fillmi çekimleri, sinema ve benzeri mecralara model temini yaparlar. Manken ajansları çatısı altında bulunan kişilere manken veya fotomodel denir. Manken ve ya fotomodel sanat, tekstil veya reklam çalışmaları için poz veren kişilere denir. Tarihteki ilk mankenin Marie Vernet Worth isimli bir parisli bir kadın olduğu zannediliyor.

 

Mankenlik Başvurusu

Başvurularınızıve sorularınızı instagram veya mail adresi üzerinden cast direktörüne yapabilirsiniz. ( Kayıt tamamen ücretsizdir )

E-Mail : [email protected]
İnstagram ; @mikailcakir_

İsim Soyisim
Boy
Beden
Yaş
Şaç Rengi
Göz Rengi
En Az 5 Kare Fotoğraf

manken-ajanslari

manken-ajanslari

Manken ajansları fotomodel manken ve adayları için toplamda 8 saatilik bir mankenlik kursu vermektedirler. Bu sektörde başarılı olmanın en yolu alınacak eğitimdir. Aktüel Ajans bu konuda çk titiz davranmakta ve sadece mankenlik eğitimi almış modeller veya güzellik yarışmalarında derece yapmış mankenlerle çalışmaktadır. Manken ajansları, çalışacakların modelin, hazır giyim, katalog çekimleri, web sitesi çekimleri, reklam filmleri, defile çalışmaları gibi kulvarlarda uzmanlaşmış modellerle çalışmayı tercih etmektedirler.

Manken ajansları özellikle istanbulda olmak üzere sayısı çok fazla olan bir sektör haline geldi. Baylar ve bayanlar için yeni imkanlar sunan manken ajansları gizli kalmış yetenekleri sektöre kazandıran en bilindik sektördür. Keşvedilen hemen herkes yapım şirketlerine, tv kanllarına, fotoğrafçılara ve medyanın herhangibi bölümüne olan iletişimini muhakkakki bir reklam ajansı ve ya manken ajansları aracılığı ile kurmuştur. Bu nedenle manken ajansları medyanın giriş kapılarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Manken ajansları modeller kadar medya içinde büyük önem arz etmektedir. Yapım şirketlerinin tamamı ihtiyaçları olan manken ve oyuncuları manken ajanslarından temin etmektedirler. Aktüel manken ajansı kurulduğu yaklaşık 11 senedir bir çok bilindik marka ve fotoğrafçı için manken model temini yapmaktadır. Yerli ve yabancı manken kadrosu ile manken ajansları arasındaki çizginisin her geçen gün yükseltmektedir. Aktüel manken ajansı sektöre kazandırdığı yeni modeleri, giyim, kozmetik ve aksesuar firmalarının yüzü haline getirmektedir. Firmaların ve manken adaylarının sektörde yer edinmiş manken ajansları ile çalışmalarını temenni ederiz.

Manken Ajansları Podyum Mankeni

Podyumda kıyafet ve takı şeklinde ürün sergileyen kişilerdir podyum mankenleri, podyum mankenleri manken ajansları için bir modelin geleceği son nokta olarak değerlendirilir. Manken ajansları defile mankenlerini çoğunluklu parçaların tanıtımı için kullanırlar. Fotomodellerde 170 boy uygun görülürken defile mankenlerinde ortalama 180 boy aranmaktadır. Bunun yanısıra bacak boylarıda normal bir fotomodele göre uzun olmalıdır. Kısacası manken ajanları podyum mankenlerinde düzgün ve orantılı bir fizik aramaktadırlar. Erkek podyum mankenlerinin fazla vucudlu olması gerektiği gibi yanlış bir yargı vardır sektör arasında, esasında erkek mankenlerde aşırı fazla kaslı bir vucud istenmemektedir. Bunun yanısıra hem erkek mankende hem bayan mankende yaş sınırı 16 ila 29 dur. Bu yaşlar dışında olan kişiler manken ajansları tarafın ekstra bir durum olmadıkça tercih edilmemektedir.

Prova Mankeni

Tekstil firmalarının isimlerini duyurma ve ihracat kapasitesini artırmaya yönelik çabaları manken ajanslarına ve prova mankeni ihtiyacı doğurmuştur. Modacıların tasarladıkları kıyafetlerin seri üretime geçmeden önce prova mankneni kullanılarak ölçülerinin ve insan üzerinde nasıl duracağının görülmesi için yine manken ajansları ile çözüm ortaklığına gitmesini sağlamıştır.

Prova mankeni modacıların ve teksitil söktörünün tasarladıkları kıyafet ve elbiseleri üretimden önce giyerek markalar için kusursuz ve ölçüleri tam tutan kıyafetler tasarlamasına olanak veren mankenlerdir. Prova mankeni olmak için gereken kriterler ; vucud yapılarının insan anatomisinin genelhatlarına ve ölçülerine uymasıdır, özellikle kemik yapısının. Bayan prova mankenlerinde boy 170 ve üstü, erkek prova mankenlerinde ise 180 ve üstü olması gerekir, ayrıca prova mankenliğinde güzelliğin ve yakışıklılığında iyi olması gerekmektedir. Bunun nedeni prova mankenleri sade modelist ve stilislerin önünde elbisenin ölçülerini tutturma görevini değil aynı zamanda firmanın müşterisi geldiğinde sunumda yapmaktadır. Buna gıyaben birçok firma prova mankenlerinin bakımlı ve güzel olmasını istemektedir. Prova mankeni nde yaş aralığı 16 ila 35 dir.

 

Yazan:
Mikail ÇAKIR
Creative Director
İnstagram ; @mikailcakir_