Menü Fotoğraf Çekimi

Restoran Yemek Menüsü Fotoğraf Çekimi

Menü fotoğraf çekimi ileri düzey görselliğe sahip olması gereken bir reklam materyalidir. İnsanlarında davranışları gördüklerine ister istemez tepki verir ki bu bazen bilinç altında daha gerçekleşe bilir. Bu nedenle menü fotoğraf çekimi gıda sektöründe pazarlamanın önemi bir parçasıdır. Müşterilerin iştahlarını tetikletyerek satışlara yön veren her zaman bu menü fotoğraf çekimi çalışmaları olmuştur. İyi bir yemek fotoğrafçısı ile çalışma, markanızın estetiğine öenmli bir yatırmdır. Dolayısıyla bir restoranın markasının bilinir olmasına yemek menü fotoğraf çekimi önemli faydalar sağlayacaktır. Menü çekimlerimizi öne çıkartacak bir kaç detaya göz atmak gerekirse….

yiyecek-cekimi

menü-fofoğraf-cekimi

Bazı restoranlar menü fotoğraf çekimi yaptırmak yerine internetten buludukarı fotoğraflar ile menü tasarımı yaptırıyorlar. Evet restoran değilde bir lokanta iseniz ki büyüyüp markalaşmak gibi bir amacınız yoksa bunu yapabilirsiniz. Şeffaf olmak gerekirse stok fotoğraflarını değil restoranda servis edilen yemeklerin fotoğraflarını kullanmadınız sürece markalaşamayacağınız gibi elinizdeki marka bilinirliğinide kaybedersiniz.

 

Menü Fotoğraf Çekimi Tutarlı Olmalıdır

Menü fotoğraf çekimi içinde yer alan görseler ve müşterinize sunacağınız yemek hatta marka tasarımınız bile mutlaka kendi içinde tutarlı olmalıdır. Menü fotoğraf çekimi sıcak renklerle gerçekleştirilirken logonuz soğuk bir renk olmamalıdır, bu kurumsal kimlik marka tasarımının genel bir kuralıdır. Yani olaya fotoğraf açısından bakacak olursak bası menü çekimleri gün ışığda çekildiyse diğerleri arkak mutfakta çekilmemelidir. Bu duruma dikkat edilirse aydınlatma tutarlı olur ve fotoraflar aynı menünün bir parçası gibi görünür. Düzenli ve kurgulu yapılmış bir menü fotoğraf çekimi aynı zamanda münü tasarımındaki planlamaya ve düzenlemeyede ciddi anlamda fayda sağlar.

 

Menü Çekimi Yaparken Dokulara ve Aydınlatmaya Dikkat Edilmelidir

Menü fotoğraf çekimi yaparken ışık faktörü çok önemlidir. Elimizden geldiği kadar doğal ışıkta menü çekimi yapmaya dikkat ediyoruz. Eğer böyle bir ortama sahip değilsek ışık sistemini en iyi şekilde kullanarak doğal ışık görüntülerini yakalama çalışıyoruz. Menü çekimi yapılırken eğer ışık profesyonel bir şekilde kullanılamazsa parlaklık olan yerlerde ve fazla karanlıkta kalmış bölgelerde ürün doku kaybına uğrar ve istenilen etki yakalanamaz.

Menü fotoğraf çekimi sırasında şemsiye veya beyaz ışık bir ışık kutusuda kallanıla bilir. Bu yazıda söylemek istediğim menü fotoğraf çekimi için doğal ışık çok önemlidir, ve doğru aydınlatma ekipmanlarına sahip olmalısınız.