Moda Fotoğrafçısı

Moda fotoğrafçısı her şeyden önce bir oteriteye sahip olmalıdır. Çünkü bu tek başına yapılmayan bir iştir ki ciddi bir dişiplin ister. Bu nedenle çalıştığımız ekipten, modellererimizden ve kendimizden emin olmamız gerekir. Çekim öncesi moda fotoğrafçısı mutlaka deneme çekimi yapmalı ve ilerleyişin (konseptin) bir listesini oluşturmalıdır. Çekilecek olan açıyı, sahneyi ve kıyafetleri vaktinden önce hazırlamalı ve gerçekten etkili bir moda çekimi için hazırlanan konseptlerin hedef ve poz yönünden tutarlı ve sakin olması sağlanmalıdır.

moda-cekimleri

moda-cekimleri

Moda fotoğrafçısı tamamen giyisi ve güzellikle ilgilidir, bu nedenle sahneyli ilgili tüm detaylara ve modele hakim olmalıdır. Örneğin moda çekimi giyilen elbise ile yapılan makyajın uyumunu çekimde bir styling yok ise moda fotoğrafçısı üstlenmelidir. Moda fotoğrafçısı çekim hakkında sadece fotoğarafçılığı değil her konuda az çok bir bilgiye sahip olmalıdır. Çekimdeki imajı sadece ışık ve açı belirlememektedir. Örneğin kışkırtıcı veya baştan çıkarıcı bir moda çekimi için koyu, ağır bir makyaj ve kabartılmış aşırı çok görülen saç tercih edilirken, doğal ve sakin bir his yaratmak için hafif pastel tonlarla yumuşak tonları ve yumuşak akan saç stillerini seçmesi gerektiğini bilmelidir moda fotğrafçısı.

 

Stüdyo Moda Çekimi

Stüdyo, moda çekimi yapmak için demeyelimde web siteleri için moda çekimi yapmak için en ideal ortamdır. Çünkü moda fotoğrafçısı burdaki aydınlatmayı istediği gibi kolayca kontrol edebilmektedir. Bir sstüdyo ortamında moda çekimi yapıyorsanız istemediğiniz sert gölgelerden kaçmak için moda fotoğrafçısı sahnenin tüm derinliglerini ölçmeli ve gerekirse makinadan farklı bir ışık ölçer kullanarak daha doğru bir ışık seçmelidir. Stüdtyo moda çekimleri genellikle  e ticaret fotoğraf çekimi olarak yapıldığı için beyaz fontercih edilmektedir. Ama bu durum biraz demode oldu açıkcası. Eğer web sitenizi yeni kurduysanız, yani henüz beyaz fonlu bir konsept oluşturmadıysanız bu durumu renkli fonlarla yapmanız daha kreatif bir karar olacaktır. Günümüzün yeni moda çekimi trendi, ürün ile arka fonun aynı rengin farklı tonları olmasıdır.

Ama şu unutulmalıdırki eğer e ticaret fotoğraf çekimi yapmıyorsanız ve özellikle dijitalmedya içinde değilde katalog billboard gibi geleneksel medya için bir moda çekimi yapacaksanız kesinlikle tek renk stüdyo çekimlerinden uzak durulmalıdır. Eğer moda fotorafçısı çekimi stüdyoda yapmaya karar verdiyse mutlaka iyi kurgulanmış bir arka plan oluşturmalı veya dış mekanda çekim yapmalıdır. Dış mekan derken sadece sokakları kasdetmiyoruz tabiki, dekoru güzel olan bir mekanda kiralana bilir (oteller başta olmak üzere) beykoz kundura, adalar filan gibi. Moda fotğrafçısı ve styling elbiselerin tarzına göre bir mekan seçecekleridir.

 

Moda Fotoğrafçısı Nasıl Poz Verdirmeli ?

Poz vermek ve verdirmek hem moda fotoğrafçısı için hemde model için bazen zorlaşarak bir çıkmaza girebilir. Açık konuşmak gerekirse bu konunun çözümü ne yazıkki yabancı modellerde. Yabancı modeller bu işi severek yapıyorlar ve kendilerini bu konuda baya bir geliştirmiş durumdalar. Poz vermeyi ve verdirmeyi öğrenmek için en iyi yöntem internetten poz verme teknikleri videoları izlemek yerine kadın ve erkek moda dergilerini incelemek daha etkili bir yöndtemdir. Çünkü orda pozun son halini ve ışığı değerlendire bilirsiniz ve sonsuz bir kaynaktır moda dergileri. İyi bir moda dergisindeki çekiminde iyi bir moda fotoğrafçısı elinden çıktığını düşünürsek….