Stand ve Fuar Hostesi

Fuar Hostesi Kimdir ? Ne İş Yapar ?

Fuar hostesi, fuar standlarında, lansmanlarda, festivallerde firmaların daha iyi bir reklam ve tanıtım yapması amacıyla bilgiveren, yönlendirme yapan, karşılama ve tercümanlık yapan bayan yardımcılardır. Aktüel Ajans bünyesinde bulunan fuar hostesleri üniversite mezunu veya üniversite öğrencisidir. Yani diksiyonu düzgün güler yüzlü eğitimli bir kadroya sahibiz. Yalnız şu bilinmelidirki fuar hostesi ve servis hostesi aynı değiildir. Stand hostesi servis yada temizlik işleri gibi şeyleri yapmaz. Fuarlarda çalışan üç hostes tipi vardır. Servis ikram vb ileri yapan fuar hostesi, karşılama tanıtım, ikram, tercüme yapan stand hostesi ve sadece standa daha doğrusu ürünün başında duran fuar mankeni ( konu mankeni ). Faur hostesi TSE açıklamasına göre sergi, kongre ve fuar tarzı lansmanlarda standı düzenleyen ve müşteri temsilciliği yapan kişilere verilen meslek dalı ismidir.

fuar-hostesi

fuar-hostesi

Fuar hostesi müşterilerin kaydını tutar, kabul masası ile ilgilenir, Yeni yaka kartlarınınhazırlanması ile ilgilenir, Ürün hizmet hakkında müşterilere bilgi verir ve yönlendirir, Fuar organizasyonu içinde bir açılış olursa program akışını yönetir, Tercümanlık ve çeviri yapar, Servis yapar, Broşür katalog gibi materyallerin dağıtımını yapar

Fuar Hostesi Olmak İçin Kriterler Nelerdir ?

Nasıl Fuar Hostesi Olunur ?

Açıkcası katıldığımız bazı fuarlarda kısa boylu ve hatta kilolu fuar hostesi arkdaşlar görmekteyiz. Fakat biz ajans olarak fiziki görünüme önem veriyoruz. Bu nedenle ister stand ister fuar hostesi oslun mutlaka düzgün bir fizik, eğitim ve iletişim yeteneği talep ediyoruz. Fuar hostesi için ne tanım yapılırsa yapılsın o bir reklam ve tanıtım işi yapmaktadır bu nedenle dış görünümü iyi ve bakımlı olmalıdır. Bu konulara önem veren fuar hostesleri her zaman öncelik taşırlar. Bu sadece ajansımız tercihi değildir fuar hostesi talebinde bulunan bütün firmalar çalışacakları kişinin fiziki görünümünün ve eğitimin iyi düzeyde olmalarını isterler. Tabi tercüman hosteslerde istisnai durumlar olabilir. Yabancı dil sahibi olak bir fuar hostesi için hez zaman avantajdır ve daha yüksek bütçelere çalışırlar. Kısacası konuşmanın özeti; 170 ve üzeri boy, 34-36 beden arası, en az lise mezunu olunması şarttır. Aynı zamanda fuar hostesi olabilmek için devamlılık zorunluluğu olmayan öğrenciler hariç kesinlikle başka bir işte çalışmıyor olmanız gerekir. Bir fuar organizasyonu ortalama 4 gün sürdüğü için başka bir uğraşı olanlar fuar hostesi olamaz.

 

Fuar Hostesi Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Fuar hostesi tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışıyor olabilmesi en büyük avantajlarından biridir. Yarı zamanlı bir imkan sunması ve günlük getirisinin diğer işlere nazaran daha fazla olması sebebi ile genellikle üniversite öğrenicileri için ideal bir iş koludur. İlerki zamanlarda manken veya fotomodel olmak isteyen amatör adaylar içinde iyi bir başlangıç noktasıdır.

Fuar hostesi ve stand hostesi olarak görev yapmanın hem iyi hemde kötü yanları vardır. Fuar hostesi olarak iş yapmanın iyi yönü hergün çalışmıyor olmanız. Sadece fuar günlerinde, etkinliklerde vb organizasyonlarda. Yani hasta olduğunuzda ve ya o hafta çalışmak istemediğinizde görev almaya bilrsiniz. Diğer bir avantajı ise bir manken ajans ile sözleşme yapmanız gerekmemektedir. Sadece özel müşteri talep ettiğinde gideceğiniz iş için sözleşme yaparsınız. Aksi durumda yıllık bir sözleşme yaparsanız ajansın göndereceği tüm işlere gitmek ve başka ajanslarlada çalışma şansını kaybetmiş olursunuz.

 

Fuar Hostesi Ücretleri Ne Kadar ?

Fuar hostesi ücretlerini etkileyen çok sayda kriter mevcuttur. Yapılan fuarın sektörü, firmanın büyüklüğü, ki tabi en önemlisi fuar hostesinin fiziği güzelliği ve kültürü. Ufak bir yüzdede olsa deneyimli olmakta fiyatlara yansımaktadır. Amatör olan, fiziği düzgün bir fuar hostesi ücreti günlük 100 tl den başlamaktadır, en yüksek ücreti ise 300 civarıdna fuar mankenleri almaktadır. Yani kısacası detaylandırmak gerekirse, sadece servis için giden boyu 170 civarı olan fuar hostesleri 100 tl, boyu 170 ve üzeri olan bakımlı ve güzel, servis ve karşılama hostesleri 150, deneyimli bakımlı ve 175 üzeri hostesler 200, aynı şekilde olup yabancı dili olan hostesler 250, ve yukarıdada belirttiğim gibi karşılama, sunum ve tanıtım yapacak fuar mankenleride ortalama 400 almaktadır. Bu fiyatlar aşağı yukarıdır. Fuar hostesinin fiziki görünümü tecrübesi ve eğitimi başta olmak üzere fiyatlar daha aşağı veya daha yukarı oynaya bilir.

 

Mankenlik Başvurusu

Başvurularınızıve sorularınızı instagram veya mail adresi üzerinden cast direktörüne yapabilirsiniz. ( Kayıt tamamen ücretsizdir )

E-Mail : [email protected]
İnstagram ; @mikailcakir_