Takı Çekimi

Takı Katalog Çekimi

Takı çekimi ürünün yüzeyinin parlak olması ve bu sebepten üzerine düşen ışık dahil tüm renleri yansıtması dolayısıyla ürün çekimleri arasında en zorudur. Birde buna ürünlerin çok küçük olması eklenince erçek anlamda ciddi bir çalışma ve profesyonellik gerektiriyor. İyi bir takı çekimi için tecrübeli bir ekip ve ileri düzey fotoğraf sistemleri gerekmektedir. takı çekimi setinde kullanılan ışıklar ve ışık çadırı farklıdır. Amatör bir çok ürün fotoğrafçısı ne yazıkkı moda veya mekan çekimi yaptığı büyük ışık sistemlerini takı çekimlerindede kullanarak işi mahvetmektedirler. Takı çekimi için doğru ekipmanlar kullanıldığı zaman gercekten etkileyici ve yaratıcı karelere ulaşmak mümkün oluyor. Takı çekimi için en önemli etken ışıktır, doğru ışık sistemleri yani sabit ışık kullanıldığında ürün yüzündeki yansımalar minimuma indirilir. Kalan kısımlar ise photoshop yardımıyla giderile bilir. Çok güçü gelen set ışık kesinlikle takı çekimi için kullanılmamalıdır.

mucevher-cekimi

mucevher-cekimi

Takı Çekimi Neden Gereklidir

Takı çekimi her zaman müşterilerinizi ikna edici ve takıyı çekici gösteresecek bir konsepte çekimlmedir. İyi bir ekipman ve profesyonel bir ürün fotoğrafçısı tarafından yapılacak takı çekimi üründe her zaman satılma potansiyeli yaratır ve satışları doğrudan etkiler. Eğer bir mücevher firması olarak sizde,
ürünlerinizi satmak,
daha fazla insana ulaşmak,
müşterileriniz ilgi ve meraklarını hareketlendirmek,
ürüne karşı bir aşk yaratmak,
mücevherin özelliklerini ve kalitesini en iyi şekilde yansıtmak ,
markanızın ve firmanızın bilinirliği artırmak,

istiyor iseniz profesyonel bir takı çekimi yaptırmanız gerekiyor.

Mücevher Çekimi

Mücevher Katalog Çekimi

Mücevher katalog çekimi ürün fotoğrafçılığın en uç noktalarıdır. Yukarıdada takı çekiminin zor olduğu belirtmiştik ama takı çekimi deyince geniş bir yelpaze oluyor, bunu içine parlak metal olmayan sekmentlerde var. Ama durum mücevher katalog çekimi, pırlanta, altın, gümüş olduğunda ürünlerin nerdeyse tamamı parlak yüzeydir. Mücevher çekimleri ışık çadırlarında beyaz veya renkli fonlarda çekildiğinde çalışma yine bir nebze kolaylaşır ama bir mankenin üzerinde konseptl iolarak çekildiğinde gerçekten ileri düzey bir bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Mücevher katalog çekimi Aktüel Ajans fotoğrafçıları tarafından beyza fonda veya konseptli çekimleler müşterinin ilgisini çekecek ve alma hissiyatı uyandırıcak şekilde stylingleri oluşturularak hazırlanır. Aktüel Ajans, web siteleri, katalog, dergi reklamları, açık hava reklamları ve müşteri sunumlarında kullana bileceğiniz yüksek çözünürlük mücevher katalog çekimleri yapmaktadır.

Takı Çekimi Nasıl Yapılır

Takı çekimi için öncelik iyi bir ışık sistemi, profesyonel bir ürün fotoğrafçısı ve iyi düzeyde photoshop bilgisidir. Yazının önceki bölümlerindede bir kaç kez değindimiz gibi takı çekimi özelliklede mücevher çekimi ürünlerin parlak olması nedeni ile çevredeki görüntüyü yansıtırlar. Bu nedenle sadece takı çekimi için özel tasarlanmış ışık çadırları kullanılmalıdır. Kullanıcak ışık sistemi fotoğraf için değilde video için kullanılan sürekli ışık olursa daha sağlıklı olur. Kesinlikle konpakt bir makina ile çekilmemelidir. Lensin ortalama 105 mm single lens olması fotoğrafın kalitesini en yüksek seviyede tutar. Makinanın ve ışıkların beyaz dengesi çok önemlidir. Aksi durumda ürünler farklı renklerde çıkması yüksek olasılıktır. Takı çekmi tripod ile yapılması önerilir.

E Ticaret Siteleri İçin Takı Çekimi

E ticaret siteleri için takı çekimi genellikle beyaz fonlarda yapılan çekimlerdir. Amaç satışa yönelik olduğundan ürünün tüm detaylarını ve dokusunu ön planda tutabilmek için beyaz fon tercih edilir. E ticaret siteleri için takı çekimi stüdyoda yapıldığı için ışığı kontrol etmek ve çeşitli ışık teknikleri ile ürünün daha iyi fotoğraflarını almak mümkündür. E ticaret siteleri için takı çekimi ne kadar kaliteli yapılır ise ürünün değeri o kadar ortaya çıkacaktır. Çok iyi bir ürününüz olabilir ama takı çekimi ile siz bunu alıcıya yansıtamıyorsanız, satış sırasında ürününüzün ne kadar kaliteli olduğunun hiç bir önemi olmayacaktır.

E ticaret siteleri için takı çekimi ne kadar kusursuz olrusa olsun muhakkak imalattan kaynaklı renkllendirme ve kaplama hatalar olacaktır, ki çekimde dijital ortam için yapıldığından alıcı fotoğrafları büyütme imkanına sahip olacak ve üründeki hataları görecektir. İşte böyle durumlarda photoshop özellikle E ticaret sitesi için yapılan takı çekimi çalışmalarına şarttır. Evet en iyi çekimi en iyi ışık takniklerini kullanmalıyız ama kesinlikle müşteriyi yanıltacak bir takı çekimi düşünmemeliyiz. Müşteri internetten aldığı ürünlere tukanamaz hizssedemez, sadece fotoğraflara güvenerek  alır o ürünü. Bu durumda insanları yanıltmak maddiyatımıza ve marka değerimize zarar verecektir.