Takı Katalog Çekimi

Takı Katalog çekimi, mücevher, gümüş, pırlanta ve bijuteri gibi malzemelerin satışa yönelik reklam çalışmalarıdır. E ticaret katalog çekimleri ve basılı kataloglar için yapılan takı katalog çekimi ürünleriniz reklamını ve satışını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Takı katalog çekimi için en önemli etken hedef kitlenin ürün üzerindeki merakını artıracak konseptlerde çekiliyor olmasıdır. Takı katalog çekimi ürünlerin genellikle çok küçük olmasından kaynaklanan ciddi anlamda profesyonellik isteyen bir katalog çekim türüdür. Özel ekipmanlar ve stüdyo gerektiren takı çekimi iyi bir fotoğrafçının ve grafik tasarımcının ortak çalışamsı ile mükemmeliği yakalabilir. Aktüel Ajans bünyesinde yer alan profesyonel fotoğrafçılar ve tecrübeli grafikerler ile en iyi sonuca alacağınızdan emin olablirsiniz.

mucevher-cekimi

mucevher-cekimi

Takı Katalog Çekimi Neden Gereklidir

Takı çekiminin amacı çetin piyasa koşullarında rakiplerinizin geresinde kalmamak ürünlerinizin pazardaki yerini almak ve konumunu yükseltmek için olması gereken en önemli reklam çalışmasıdır. Satışını yapacağınız ürünleri iyi bir katalog çekimi ile  kaliteli görseller elde ederek satışa e ticaret veya basılı medya üzerinden hedef kitleye sunmaktır. Ürünlerinizin türü detayları kalitesi ve özellikleri takı katalog çekimi ile belirlenerek fotoğraf karelerini en iyi şekilde aktarılmaktadır. Takı katalog çekimi görselliğe yön vererek ürünü en iyi şekilde anlatarak hedef kitlenin dikkatini çekmektir. Yukarıdada bahseetiğimiz gibi takı katalog çekimi stylin fotroğrafçı ve grafikerden oluşan bir takım çalışması sonucu ancak verimli olabilir.

mucevher-cekimi

mucevher-cekimi

Takı Katalog Çekimi Nasıl Yapılır

Takı çekimi için öncelikle iyi bir mankina ve zoom lens gerekmektedir. 105 single lensler bu çekim için en uygun olanlardan biridir. Makinada fotoğrafın hangi mecrada kulllanılacağına göre değişir. Katalog çekimi ise yüksek çözünürlik iyi düzey bir makina olması gerekir. E ticaret fotoğraf çekimi veya herhangi bir dijital mecra için çekiliyorsa biraz daha düşük bir model ile takı katalog çekimi yapıla bilir. Fakat detayların en ince ayrıntısına kadar görüne bilmesi için yukarıda söylediğimiz lens türü şarttır. 105 lik lensle yapılan bir takı katalog çekiminde ürünün dokusundaki detaylar lensin yaratacağı alan derinliği ile en iyi şekilde kendini belli edecektir.

Takı katalog çekimi ürünlerinin bir çoğu parlak yüzeye sahip olduğundan işin zor kısmı burda başlamaktadır. Eğer orta ölçekli ir çekim yapılacak ise ışık çadırı ile bu çekim gerçekleştirile bilir. Fakat daha ciddi takı katalog çekimleri için sadece mücevherler için tsaarlanmış olan içinde kendi led ışıkları bulunan ve daha küçük olan özel ürün çekim çatırları gerekmektedir.

Takı katalog çekimi iki tür yapılmaktadır. Birincisi mankenli katalog çekimleri. sadece imaj için yapılna bu çekimler satış amaçlı değil marka değeri için yapılmaktadır ve reklam araı olarak kullanılır. Bina yüzü ve vitrin giydirme, katalog kapakları, bilboard ve afişler. Tabiki katalog tasarımları ve e ticaret sitelerinde kullanıla bilir ama beyaz fonda ürünü net bir şekilde ön pllanda tutarak satışları artıracak çekimlr değildir. Eğer öyle olunması isteniyorsada ürünün çok yakın bir mesafaden çekilerek ürünün detayları en iyi şekilde gösterilmelidir. Ve çok ciddi bir ışık sistemi kullanılmalıdır. İkincisi ise biraz önce söylediğimiz gibi beyaz veya başka tek renk fonlarda gerçekleştirilen takı katalog çekimlelridir. Eğer beyaz fon size çok sade geliyor ise ikinci sırada siyahı gözeterek başka renklerde de katalog çekimi yaptra bilriniz. Önemli olan ürünü gerçeğine en yakın müşteriyi yanıltmadan çekebilrmektir.

Takı Çekimi Hangi Mecralarda Kullanılır

Takı çekimi eskisi gibi basılı kataloglardan ziyade firmaların web sayfalarında yer almaktadır. Büyük firmlar artık çok yaygın olmasada prestij amaçlı katalog yaptırmayı sürdürmekte ve takı çekimi yaptırdıkları ürünleri basılı hale getirmektedirler. Tabiki takı çekimi hangi reklam kanlları ile tüketiciye ulaşacağı aslında firmanın reklam bütçesine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Bunlar bilboard, web sayfaları, açık hava reklamları, araç ve bina giydirmeler ve tv reklamlarına kadar değişiklik göstere bilir.